GIS v plánování měst a regionů 2023

31.10.2023 - 31.10.2023

Přehled autorů

Abstrakty

GEOGRAFICKÁ DATA Z PRODUKCE ZEMĚMĚŘICKÉHO ÚŘADU

Dvořáček Petr
Zeměměřický úřad

Dnem 1. 7. 2023 vstoupila v České republice v účinnost novela zákona č. 200/1994 Sb., zákon o zeměměřictví a v návaznosti na to bylo vydáno nové nařízení vlády České republiky č. 159/2023 Sb., o stanovení geodetických referenčních systémů závazných na celém území České republiky, databází geodetických a geografických údajů a státních mapových děl vytvářených pro celé území České republiky a zásadách jejích používání. Nový zákon a navazující nařízení vlády jednak definují nové geodetické, geografické a kartografické produkty a služby vytvářené a poskytované ve veřejném zájmu a současně implementují principy otevřených dat podle Směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2019/1024, o otevřených datech a opakovaném použití informací veřejného sektoru. Příspěvek poskytuje generální informace o změnách v geografickém a zeměměřickém zajištění agend veřejné správy České republiky. Upozornit chceme zvláště na vydání nové řady státního mapového díla – Základních topografických map České republiky. Nové mapy jsou zpracovány jak v souřadnicovém referenčním systému JTSK, tak v souřadnicovém referenčním systému ETRS89-TMzn. Měřítková řada nových topografických map začíná již u měřítka 1 : 5 000, což je v oblasti pokrytí celého území ČR naprostá novinka a uživatelům se tak nabízí možnost zpracovávat projekty nad velmi podrobným geografickým podkladem. Příspěvek také přináší informace o různých způsobech přístupu k datům z produkce Zeměměřického úřadu.


Portál územního plánování Kraje Vysočina

Jirásek Petr
Krajský úřad Kraje Vysočina

Kraj Vysočina vytvořil Portál územního plánování (PUPO, dostupný na adrese http://pupo.kr-vysocina.cz). Naším cílem bylo sjednotit dostupná data územně plánovacích podkladů, územně plánovacích dokumentací, ať již jde o územní plány jednotlivých obcí, zásady územního rozvoje, regulační plány, územní studie a územně analytické podklady. Dále zpřístupnit data na jednom místě všem potenciálním uživatelům (obcím, veřejnosti, krajskému úřadu, stavebním úřadům, projektantům, stavebníkům a dalším). A v neposlední řadě zprostředkovat informace srozumitelným a uživatelsky přívětivým způsobem formou mapového atlasu (zohlednit životní situace, vazbu na legislativu, zajistit plnohodnotný přístup z mobilních zařízení atd.). Součástí „Portálu“ byla vytvořena také aplikace "Projednání ÚPD". Tuto aplikaci zároveň nabízíme všem úřadům územního plánování, které tak mohou přes krajskou aplikaci projednávat své územní plány nebo jejich změny s veřejností. Veřejnost může nahlédnout do dokumentace projednávaného územního plánu prostřednictvím jednoduché webové aplikace. Veřejnost má možnost prostřednictvím této aplikace vytvořit připomínku, ke které může připojit zákres dotčeného území přímo do jednotlivých projednávaných výkresů. V rámci svého zákresu má uživatel možnost zjistit přesnou regulaci dané plochy. Kraj Vysočina tak rychle reaguje na proces digitalizace státní správy a chce tak nabídnout obcím projednávat své územně plánovací dokumentace transparentně a v souladu s moderními trendy.


STATISTICKÝ GEOPORTÁL – NOVINKA ČSÚ NEJEN PRO MĚSTA A REGIONY

Klauda Petr, Moravec Štěpán
Český statistický úřad

Český statistický úřad rozšířil v červnu nabídku svých produktů a služeb pro veřejnost o Statistický geoportál – inovativní platformu pro vizualizaci a sdílení statistických dat v prostorovém vyjádření. Konkrétně se jedná o několik koncových mapových aplikací a služeb, umožňujících zobrazení vybraných statistických ukazatelů či témat za předdefinované či uživatelem vymezené území ve formě přehledných kartogramů, kartodiagramů, dojížďkových proudů a georeportů. Statistický geoportál tak může obcím či krajům pomoci například při územním plánování a vytváření rozvojových či krizových plánů nebo při řešení dopravní obslužnosti a občanské vybavenosti. Co do počtu map nejrozsáhlejší aplikací je Statistický atlas, který zobrazuje statistické údaje za různá témata pro tradiční územní jednotky formou kartogramů a kartodiagramů. Naprostou novinku představují Statistické georeporty, které poskytují statistické přehledy s agregovanými statistickými údaji za čtvercové buňky (gridy) 1x1 km pro uživatelem vymezené území nezávisle na běžném administrativním členění Česka. Aplikace Dojížďka, vytvořená pro prezentaci cenzových dat o vyjížďce obyvatel do místa pracoviště nebo školy, zobrazuje směr a intenzitu dojížďkových a vyjížďkových proudů obyvatel a jejich rozdíl (saldo) mezi vybranými administrativními jednotkami. Značný potenciál využití skýtá i webová služba Georeporty API, která uživatelům nabízí statistické údaje v největším dostupném územním detailu – ve formě agregací z jednotlivých adresních bodů – pro libovolně vymezené území. Cílem příspěvku je představit detailněji nejen jednotlivé aplikace a služby Statistického geoportálu, ale i jeho technické řešení a architekturu. Nebudou chybět ani informace o jeho aktuálním a plánovaném datovém obsahu i dalším funkčním rozvoji.


MAPOVÉ APLIKACE CENTRA INVESTIC, ROZVOJE A INOVACÍ A KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE

Kučerová Zita, Merta Tomáš
Centrum investic, rozvoje a inovací

Centrum investic, rozvoje a inovací příspěvková organizace Královéhradeckého kraje (CIRI) a Královéhradecký kraj publikují řadu zajímavých mapových aplikací, zveřejněných na www.datakhk.cz. Nicméně způsob jejich publikování nebyl dlouhá léta sjednocený. První vlaštovkou pro prezentaci mapových aplikací byl webový portál Regionální rozvoj Královéhradeckého kraje v datech a mapách založený začátkem roku 2020 na platformě ArcGIS Hub, ve veřejné správě jako jeden z prvních, a to pod hlavičkou Chytrého regionu Královéhradeckého kraje (www.chytryregion.cz). Na portálu byly publikovány pro veřejnost tematické mapy a další výstupy zaměřené na regionální rozvoj kraje. Koncem roku 2021 byl tento portál sloučen s novým krajským datovým portálem Data KHK, čímž došlo k sjednocení publikování všech mapových aplikací na jednom místě. Portál Data KHK je společným dílem obou organizací a je prvním datovým portálem na úrovni krajů. Zároveň byl Královéhradecký kraj prvním krajem, který publikoval svá otevřená data v Národním katalogu otevřených dat a je krajem s největším počtem otevřených datových sad. Důraz v tematických aplikacích je kladen na tzv. storytelling, kdy je cílem jednoduchou a přehlednou formou přiblížit veřejnosti v prostorovém kontextu konkrétní problematiku. Aplikace jsou tvořeny formou in-house, jež jsou dílem zaměstnanců odboru analýz, podpory řízení a kontroly krajského úřadu i oddělení rozvoje CIRI. Některé aplikace jsou tvořeny extérním dodavatelem a spravují je zaměstnanci odboru informatiky a odboru územního plánování a stavebního řadu krajského úřadu. Při tvorbě aplikací byly využity různé nástroje i technologie, jež budou v příspěvku představeny.


Inteligentní dopravní systém Hradec Králové

Schiller Petr
Magistrát města Hradec Králové

Realizace telematického systému ve městě Hradec Králové se zaměřením na řízení, informování a sběr dat pro optimalizaci dopravy. Projekt řeší komplexní obnovu telematického systému a zařízení všech 34 světelně řízených křižovatek a 4 samostatně řízených přechodů vč. dalších technických zařízení. Cílem vybudování systému jsou tyto činnosti: • řízení provozu: zvýšení plynulosti a bezpečnosti dopravy, resp. snížení počtu dopravních nehod a jejich následků (škoda na zdraví i majetku), preference MHD a IZS, zajištění dlouhodobé udržitelnosti rozvoje dopravy, • dopravní informace: dopravní informační dispečink, modul distribuce a publikace dopravních dat a informací, PR a marketing v dopravě na území města, • sběr dat: monitoring provozu na pozemních komunikacích, open data portál.


DIGITÁLNÍ DVOJČE PRO SMART CITY

Špaček Vladimír
Hexagon

Digitální dvojče a digitální realita vůbec se stává mocným nástrojem pro budování modelu vystavěného prostředí, který jako škálovatelný 3D geografický model území je skvělým podkladem a prostorovým kontextem pro integraci dat, zobrazování a analýzu vystavěného prostředí, staveb, zařízení a jejich stavu, vztahu a chování, a to například i pro potřeby krizového plánování či řešení mimořádných událostí. Prezentace vás na ukázkách z reálných projektů seznámí s technologickými možnostmi, které Hexagon v této oblasti nabízí a implementuje.


GEO/DATOVÝ PORTÁL MĚSTA BRNA

Zvara Jan, Popelínský Jan
Magistrát města Brna

Hlavním cílem portálu data.Brno je zvýšení povědomí o fungování města, popularizace prostorového přístupu k informacím a hlavně zpřístupnění datových sad veřejnosti. Skrze ně se kdokoliv může nejen dozvědět informace o fungování města Brna, ale data i dále analyzovat či využívat ve vlastních aplikacích a přidávat jim tak další rozměr. Ať už se jedná o data z navigace Waze, vývoj ceny prodeje a pronájmu bytů či mapování subjektů cirkulární ekonomiky. Více než polovinu položek portálu tvoří prostorové vrstvy (téměř výlučně vektorové) a mapové aplikace. Relevantní prostorové vrstvy jsou automaticky aktualizovány a následně začleňovány do Národního katalogu otevřených dat (NKOD). Nejnovější jsou data z mobilních stanic měřící kvalitu ovzduší, místa tržního řádu nebo kompletní pasport mobiliáře. Poskytovateli dat jsou ostatní odbory magistrátu, městské společnosti i soukromé subjekty, mnoho datových sad budujeme sami, například z dat ČSÚ. Portál je postavený na technologii ESRI, přičemž samotné webové rozhraní stojí na ArcGIS Hub. Veškerý mapový i nemapový obsah je uložen v ArcGIS Online či Portal. Automatická aktualizace externích vrstev a překlápění do Národního katalogu otevřených dat je zajištěno pomocí skriptů v jazyce Python a pomocí ArcGIS Notebooks. Součástí webu je také nemapová část „Brno v číslech“, kterou každoročně aktualizujeme a vždy v červnu prezentujeme veřejnosti například formou infografik, plakátů či videí v městské hromadné dopravě. Jedná se o základní informace vycházející z našich dlouhodobě udržovaných časových řad.